Kwartet Śląski / Arcydzieła z kontrapunktem polskim: Zbigniew Bargielski - NOSPR
Kwartet Śląski / Arcydzieła z kontrapunktem polskim: Zbigniew Bargielski
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Kwartet Śląski – 45 lat doświadczenia, ponad 150 prawykonań dzieł kameralnych, tysiące występów w najsłynniejszych salach koncertowych świata, ponad 60 albumów płytowych, ponad 20 nominacji, 9 statuetek „Fryderyka” i najważniejszy - „muzyczny Oscar” czyli Gramophone Classical Music Award.
Specjalizują się w odkrywaniu, propagowaniu i nagrywaniu muzyki polskiej – słyną z dokonywania prawykonań pod okiem kompozytorów. Porzucając tradycyjny, hierarchiczny model uprawiania muzyki. Zespół kładzie nacisk na wymianę pomiędzy muzykami z innych zespołów kameralnych. Częścią owej wymiany są również regularnie odbywające się warsztaty z muzykami, kameralistami czy kompozytorami.
W tym sezonie łączyć będą arcydzieła muzyki kameralnej z kwartetami kompozytorów polskich – Witolda Lutosławskiego, Zbigniewa Bargielskiego, Krzysztofa Meyera, Henryka Mikołaja Góreckiego, Joanny Wnuk Nazarowej i Andrzeja Panufnika. Wszystko… z okazji okrągłych urodzinowych rocznic.
Kontrapunktem polskim tego wieczoru będzie kwartet smyczkowy najstarszego z żyjących kompozytorów polskich – Zbigniewa Bargielskiego. I Kwartet smyczkowy kompozytor napisał podczas swojego pobytu w Austrii - stąd jego nazwa – „Alpejski”.
– „Nagraliśmy wszystkie kwartety kompozytora na płyty. To świetna muzyka, a każdy kolejny kwartet jest zupełnie niepodobny do poprzedniego. Bargielski ma wiele świetnych, zaskakujących pomysłów muzycznych, a jego język muzyczny jest niezwykle młodzieńczy” - mówią o muzyce Bargielskiego muzycy Kwartetu Śląskiego.
W programie także absolutne arcydzieło gatunku - Kwintet fortepianowy f-moll op. 34. Brahms długo szukał dla niego odpowiedniej formy - napisał go w formie kwintetu smyczkowego z dwiema wiolonczelami, następnie jako utwór na dwa fortepiany, wreszcie w tej, którą znamy dziś. Wydaje się najdoskonalsza: fortepian w ciągłym dialogu z kwartetem.
Partia fortepianowa jest bardzo wymagająca. Pozycja, uchodzi wśród pianistów za obowiązkową w sprawdzeniu się w roli kameralisty. Zadania podjął się znakomity Szymon Nehring, laureat XVIII edycji Konkursu Chopinowskiego - w tym utworze usłyszymy go po raz pierwszy.
Program dopełni Kwartet smyczkowy d-moll „Śmierć i dziewczyna” - najbardziej popularny kwartet Franza Schuberta. Utwór powstał w roku 1824, schorowany, choć zaledwie 27-letni kompozytor przeczuwał nadchodzącą śmierć. Ale nie ma w nim patosu czy przygnębiających nastrojów. Kompozytorowi zależało na oddaniu dramatyzmu walki życia ze śmiercią: mamy więc silne kontrastowanie temp, nieustanne zmiany tonacji i przekształcenia melodii. W drugiej części wykorzystał swoją pieśń o tożsamym tytule, natomiast trzecia określana jest jako taniec demonicznego skrzypka.
Alexandra Kozowicz
Czas trwania koncertu (łącznie z przerwą): ok. 110 minut
Ten koncert może być częścią „Mojego karnetu”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój karnet kameralny” lub dowolny, wybierając spośród koncertów różnych serii w sali kameralnej i koncertowej – więcej informacji.
Sprawdź najbliższe koncerty w tym cyklu
Najbliższe koncerty
MIUOSH - PIEŚNI WSPÓŁCZESNE II
Sala koncertowa
MIUOSH - PIEŚNI WSPÓŁCZESNE II
Sala koncertowa
JazzKLUB / Adam Baran & Helicopets / Młodzi, gniewni, z nagrodami / Laureaci konkursu Jazz Juniors 2024
Sala kameralna
Kup biletMIUOSH - PIEŚNI WSPÓŁCZESNE II
Sala koncertowa
Kalejdoskop / Dzięcięce kino organowe / Zaczarowany ołówek / dla przedszkolaków i klas 1-3
Sala koncertowa