Orkiestra - NOSPR

O orkiestrze
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach to jedna z najważniejszych polskich orkiestr symfonicznych, a także wszechstronnie działająca instytucja kultury.
Historia zespołu sięga 1935 r. i nierozerwalnie łączy się z osobą Grzegorza Fitelberga, któremu powierzono zadanie stworzenia pierwszej w Polsce samodzielnej radiowej orkiestry symfonicznej. Zespół zadebiutował na antenie 2 października 1935 r. i od tamtej chwili jest stale obecny na falach Polskiego Radia. Po II wojnie światowej orkiestra została reaktywowana w Katowicach, a jej odbudowę powierzono w 1945 r. Witoldowi Rowickiemu.
W kolejnych dekadach zespół sukcesywnie wzmacniał swoją międzynarodową renomę, występując w najważniejszych salach koncertowych świata i współpracując z największymi artystami naszych czasów, w tym z Leonardem Bernsteinem, Marthą Argerich czy Arturem Rubinsteinem. Prawykonania swoich utworów powierzali orkiestrze m.in. Witold Lutosławski, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki i Krzysztof Penderecki, a płyty NOSPR wydawane były przez renomowane wytwórnie. Na przestrzeni lat orkiestrą kierowali znakomici dyrygenci, m.in. Jan Krenz, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk i Alexander Liebreich.
Obecnie bogate tradycje muzyczne zespołu kultywowane są pod kierownictwem artystycznym Lawrence’a Fostera, a funkcję dyrektora naczelnego i programowego sprawuje Ewa Bogusz-Moore.
Stałym elementem tożsamości NOSPR, na każdym etapie historii, pozostawał związek z technologią. Pod koniec lat 60., za sprawą ówczesnego kierownika artystycznego, Bohdana Wodiczki, orkiestra podjęła wieloletnią współpracę z telewizją, a obecnie coraz ważniejszą rolę w budowaniu relacji z publicznością odgrywa Internet.
Siedzibą NOSPR jest nowoczesny budynek zaprojektowany przez pracownię Konior Studio, mieszczący salę koncertową i kameralną oraz liczne przestrzenie warsztatowe i edukacyjne. 13 stycznia 2023 r. po raz pierwszy w sali koncertowej – z wyróżniającą się akustyką, nad którą czuwała firma Nagata Acoustics – zabrzmią jedne z największych organów piszczałkowych w europejskich ośrodkach muzycznych, zbudowane przez firmę Antona Škrabla ze Słowenii. Nieprzeciętne możliwości tego miejsca znajdują szerokie uznanie publiczności, artystów i środowiska muzycznego, czego dowodem jest przyjęcie NOSPR do organizacji ECHO skupiającej najbardziej prestiżowe sale koncertowe w Europie.
NOSPR jest organizatorem Festiwalu Prawykonań Polska muzyka najnowsza, Festiwalu Katowice Kultura Natura oraz Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, obejmującego pięć kategorii: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet smyczkowy i kompozycję. Więcej na stronie: szymanowski-competition.com.

Rozwijaj z nami online
Najbliższe koncerty z udziałem orkiestry

NOSPR / Alsop / „Eroica”, „Święto wiosny” i „Wypalenie”
Sala koncertowa

NOSPR / Koncz / Miłość i śmierć w Hiszpanii
Sala koncertowa

NOSPR, Alexander Liebreich i Garrick Ohlsson / Szymanowski, Lutosławski, Brahms
Sala koncertowa

NOSPR / Tomasiewicz / Lenaerts / Krótkie życie zdradzonej Salud
Sala koncertowa

NOSPR / Leonard Slatkin i Jean-Efflam Bavouzet / Gershwin, Bartók, Purcell
Sala koncertowa

NOSPR / Wiegers / Duś / Duś / Odyseja kosmiczna
Sala koncertowa

NOSPR / Sułkowska-Migoń / Cal / Skończona-niedokończona
Sala koncertowa