Orkiestra Muzyki Nowej - NOSPR
Orkiestra Muzyki Nowej
Orkiestra Muzyki Nowej założona w 1996 r. przez Aleksandra Lasonia jest najstarszym polskim zespołem specjalizującym się w wykonawstwie muzyki współczesnej, który od ponad 20 lat nieprzerwanie prowadzi intensywną działalność artystyczną.
OMN pracując – najpierw pod batutą założyciela zespołu – a od 2006 r. pod kierownictwem Szymona Bywalca stopniowo przekształcała się ze studenckiej grupy entuzjastów muzyki nowej w profesjonalny zespół potrafiący zrealizować najtrudniejsze partytury muzyki współczesnej.
Swą misję zespół upatruje w eksploracji obszaru muzyki współczesnej w poszukiwaniu dzieł znaczących, ważnych kultury muzycznej, wartych przygotowania i prezentacji publicznej.
OMN ciągle poszerza swoje umiejętności, pracując nad utworami pod kierunkiem wybitnych kompozytorów polskich i zagranicznych (Lachenmann, Andriessen, Saariaho, Nørgård, Sørensen), zapraszając do współpracy znakomitych solistów (Jakob Kullberg, Ashot Sarkissjan, Marco Blaauw, Michelle Marelli, Rafał Zambrzycki) oraz dyrygentów specjalizujących się w wykonawstwie nowej muzyki (Daniel Kawka, François-Xavier Roth, Jean Deroyer, Christopher Austin, Steven Loy, Ivan Buffa, Wojciech Michniewski).
Współpracuje często z muzykami czołowych europejskich zespołów muzyki nowej, a także z inżynierami dźwięku z IRCAM, Experimentalstudio des SWR i Tempo Reale.
OMN ma w swoim dorobku ponad 150 światowych prawykonań oraz pierwszych w Polsce prezentacji najwybitniejszych dzieł współczesnych. W każdym sezonie zamawia kilka nowych utworów oraz organizuje ich prawykonania i powtórzenia w innych ośrodkach. Stale gości na najważniejszych polskich i zagranicznych festiwalach oraz w ważnych ośrodkach muzycznych (Bratysława, Praga, Oslo, Kopenhaga, Wiedeń, Paryż, Mons, Freiburg, Tallin).
Dorobek nagraniowy zespołu obejmuje kilkadziesiąt pozycji, z których część ukazała się na płytach CD w wydawnictwach: Aurora, Decca, Dux, CD Accord, PWM oraz pod szyldem ZKP. Wiele z nich otrzymało wysokie oceny w czołowych pismach muzycznych we Włoszech, Francji, Danii, Wielkiej Brytanii i USA, wyróżnienia na Międzynarodowych Trybunach Kompozytorów w Paryżu i Amsterdamie oraz nagrody międzynarodowego środowiska muzycznego: Nagrodę Duńskiego Radia, Pizzicato Supersonic Award, nominacje do ICMA i Fryderyków. W 2018 r. pięć nagrań OMN ukazało się w największym polskim przedsięwzięciu fonograficznym: 100/100 – Muzyczne dekady wolności.
OMN jest inspiratorem i organizatorem wielu różnorodnych wydarzeń artystycznych: festiwali, cykli koncertowych i edukacyjnych oraz przedsięwzięć interdyscyplinarnych z udziałem tancerzy, solistów i wokalistów, realizowanych poza salami koncertowymi z wykorzystaniem multimediów i nowoczesnych technologii. Orkiestra uczestniczy też w międzynarodowych projektach artystycznych i edukacyjnych, współpracując z czołowymi europejskimi zespołami muzyki nowej i instytucjami promującymi muzykę współczesną.
Jako ambasador polskiej kultury, OMN realizuje z partnerami zagranicznymi projekty prezentujące dorobek polskiej szkoły kompozytorskiej w najważniejszych zagranicznych ośrodkach muzycznych. W ramach tej aktywności wykonywała polskie dzieła w Europejskich Stolicach Kultury: Tallin, Wrocław, Mons oraz organizowała przedsięwzięcia muzyczne promujące muzykę polską w Wiedniu, Pradze Oslo, Kopenhadze, Pekinie, Paryżu, Freiburgu i Bratysławie.
Od 2014 r. w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach OMN realizuje cieszący się dużym zainteresowaniem publiczności swój cykl koncertowy, w ramach którego w każdym sezonie prezentuje muzykę współczesną.
Najbliższe koncerty
Festiwal Prawykonań / Camerata Silesia / Orkiestra Muzyki Nowej / Muzyka nowej rzeczywistości
Sala kameralna
Orkiestra Muzyki Nowej / Granice tożsamości kulturowej
Sala kameralna