Via crucis na Wielki Piątek - NOSPR
Via crucis na Wielki Piątek
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Via crucis jest w twórczości Ferenca Liszta tym, czym w dorobku Wolfganga Amadeusza Mozarta było Requiem d-moll. Co prawda utwór został ukończony i nie narosły wokół niego legendy (jak choćby ta, że Mozart pisał mszę żałobną na własną śmierć). Jednak Via crucis uważa się dziś za najważniejsze dzieło sakralne Liszta. I w odróżnieniu od Mozarta, Liszt pisał je jako człowiek głęboko wierzący.
Jest to jedna z ostatnich kompozycji węgierskiego twórcy. Cechują ją głęboki dramatyzm i ekspresja wyrazu. Podobnie jak w twórczości fortepianowej z tego okresu, kompozytor odwołuje się w niej do zaawansowanej, eksperymentalnej harmoniki pełnej chromatyzmów, sekwencji akordów septymowych czy skal całotonowych. Dzieło łączy melodie chorału gregoriańskiego i luterańskiego oraz trzy języki: łaciński, niemiecki i aramejski. Składa się z 15 części, a każda odnosi się do innej stacji drogi krzyżowej i kolejnych etapów męki Chrystusa: od skazania na śmierć po złożenie w grobie.
Via crucis została skomponowana w kilku wersjach: na chór mieszany, solistów i organy (z możliwością wykonania partii organowej na fortepianie), na organy solo, na fortepian solo, a nawet na dwa fortepiany. Po raz pierwszy została wykonana przed niespełna stu laty: w 1929 roku, czyli dopiero 43 lata po śmierci kompozytora! Dzień premiery wybrano nieprzypadkowo: był to Wielki Piątek. Trudno wyobrazić sobie bardziej odpowiedni moment na muzyczne doświadczanie poprzez muzykę tajemnicy drogi krzyżowej i przygotowanie się na święto Zmartwychwstania Pańskiego.
Alexandra Kozowicz
Czas trwania koncertu: ok. 60 minut
Ten koncert może być częścią „Mojego karnetu”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój karnet” dowolnie, wybierając spośród koncertów różnych serii w sali kameralnej i koncertowej – więcej informacji.
Sprawdź najbliższe koncerty w tym cyklu
Koncert Chóru Polskiego Radia został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Ministerstwo Kultury
75 lat Chóru Polskiego Radia
Europejskiego Centrum Kultury Krzysztofa > Pendereckiego w Lusławicach
dwójka polskie radio
Fundacja Chór Polskiego Radia-Kraków
Kraków
Małopolska
imit
Stowarzyszenie Akademia imienia Krzysztofa Pendereckiego Międzynarodowe Centrum Muzyki
Partnerem Jubileuszu 75-lecia Chóru Polskiego Radia jest Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO
Najbliższe koncerty

Biodróże z Michałem Książkiem
NOSPR

Biodróże z Michałem Książkiem
NOSPR

Festiwal Katowice Kultura Natura / Płacz po utracie / Il pomo d’Oro / Corti / DiDonato
Sala koncertowa
Ostatnie bilety
Festiwal Katowice Kultura Natura / Arkadia romantyczna / Kameraliści NOSPR / Schubert
Sala kameralna
Kup bilet
Festiwal Katowice Kultura Natura / Wygnanie z raju miłości / Bostridge / Giorgini / Schubert
Sala koncertowa
Kup bilet
Festiwal Katowice Kultura Natura / Natura i miłość / Recital fortepianowy: Seong-Jin Cho
Sala koncertowa
Ostatnie bilety
Festiwal Katowice Kultura Natura / Orientalne marzenia i polskie wiosny / NOSPR / Kuan
Sala koncertowa
Kup bilet

Noc muzeów / Dźwięki maszyn / Zwiedzanie specjalne "NOSPR na miarę" / trasa dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
NOSPR
