Gonzalo Rubalcaba Trio / gość specjalny Anna Maria Jopek - Jazzowy Dzień Kobiet - NOSPR
Gonzalo Rubalcaba Trio / gość specjalny Anna Maria Jopek - Jazzowy Dzień Kobiet
W 1999 roku zdobywca wielu nagród Grammy®, pianista i kompozytor Gonzalo Rubalcaba został wybrany przez Piano & Keyboard Magazine jednym z największych pianistów XX wieku, obok takich postaci jak Glenn Gould, Martha Argerich i Bill Evans. Zdobył trzy nagrody Grammy® i cztery nagrody Latin Grammy, 19 nominacji do nagrody Grammy i EMPIK Bestsellers, co uczyniło go prawdziwie kreatywną siłą w świecie jazzu.
Gonzalo urodził się 27 maja 1963 roku w muzycznej rodzinie w Hawanie. Jego ojciec, pianista, kompozytor i bandleader Guillermo Rubalcaba, grał również w orkiestrze Enrique Jorrína, twórcy cha-cha-cha; jego dziadek Jacobo Rubalcaba był kompozytorem klasycznych danzones, a jego dwaj bracia również byli muzykami. Gonzalo, cudowne dziecko, które w wieku 6 lat grało na perkusji w orkiestrze ojca, rozpoczął formalne naukę dwa lata później. Wybrał fortepian jako swój główny instrument.
Gonzalo Rubalcaba dorastał w muzykalnym domu, otoczony przez rodzeństwo i przodków. Rozwój muzyczny Gonzalo Rubalcaby został uzupełniony klasyczną edukacją w konserwatorium, następnie w Instytucie Sztuk Pięknych w Hawanie, gdzie Rubalcaba studiował perkusję, fortepian i kompozycję. Te dwa źródła, rodzina i konserwatorium, rozwinęły perkusyjną, uderzająco melodyjną muzykę Rubalcaby.
Po studiach w Instytucie Sztuk Pięknych w Hawanie i już w wieku kilkunastu lat pracował jako perkusista oraz pianista w hotelach, salach koncertowych i klubach muzycznych Hawany. Po ukończeniu studiów od razu wkroczył w życie popularnego muzyka, koncertując na Kubie, w Europie, Afryce i Azji z legendarną Orquesta Aragón, a także jako sideman w grupach jazzowych, a od 1984 roku prowadząc własny afro-kubański zespół jazz-rockowy „Grupo Proyecto”.
Rubalcaba zdobył światową sławę w latach 80. dzięki występom z Charliem Hadenem i Paulem Motianem. W trakcie swojej światowej działalności koncertowej występował z takimi artystami jak Dizzy Gillespie, Chick Corea i Herbie Hancock. Wielokrotnie nominowany do międzynarodowych nagród muzycznych oraz nagradzany Rubalcaba przyjedzie do NOSPR w Katowicach wraz ze swoim „żelaznym” trio w składzie:
Gonzalo Rubalcaba – fortepian
Ricky Rodriguez – bas
Ernesto Simpson – perkusja
Gościem specjalnym koncertu będzie Anna Maria Jopek
AMJ urodzona 14.12.70 w Warszawie. Jako dziecko solistów zespołu Mazowsze dorastała w świecie sztuki. Jej artystyczny i zarazem ludowy charakter odcisnął znaczące piętno na wrażliwości artystycznej wokalistki. W tej estetyce w znacznym zakresie porusza się do dziś.
Stylistyczne ramy działalności AMJ tworzą trzy obszary muzycznych doświadczeń: wyniesione z domu zamiłowanie do folkloru, klasyczne wykształcenie muzyczne (absolwentka klasy fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym im.Fryderyka Chopina) i miłość do jazzu. Te trzy płaszczyzny występujące w twórczości Jopek w różnych proporcjach, utrzymują Jej twórczość w szerokim spektrum stylistycznym, od (zwłaszcza we wczesnym okresie) utworów w konwencji modern popu, przez oryginalne własne kompozycje stylistycznie autonomiczne, po tę część twórczości którą często określa się dziś jako „ contemporary eclectic jazz”. Wspólną cechą wszystkich jej działań artystycznych jest niezwykła dbałość o poziom. Zarówno w warstwie koncepcyjnej, wykonawczo- interpretacyjnej, jak i produkcyjnej. Ten właśnie poziom profesjonalizmu, najwyższy walor artystyczny i nieustanny rozwój doprowadziły do tego, że dziś AMJ ma na swoim koncie (prócz większości najistotniejszych polskich wykonawców) współpracę z takimi gigantami światowego jazzu jak Pat Metheny, Branford Marsalis, Gonzalo Rubalcaba, Makoto Ozone, Richard Bona. Każdy koncert AMJ którego można być świadkiem jest małym wycinkiem drogi Jej rozwoju, którą nieustannie podąża.
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Najbliższe koncerty
Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXII”
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
AUKSO x Warszawska Orkiestra Sentymentalna / Piosenki przedwojennej Warszawy
Sala koncertowa
Brak biletówDźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR
JazzKLUB / Tomeka Reid Quartet / Trzy strunowe i perkusja w post-bopowym galopie
Sala kameralna
Ostatnie bilety