Grzech Piotrowski - World Orchestra feat. Ewa Bem, Hanna Banaszak, Ruth W.Meyer - NOSPR
Grzech Piotrowski - World Orchestra feat. Ewa Bem, Hanna Banaszak, Ruth W.Meyer
Koncert GRZECH+ to muzyczna podróż GRZECHA PIOTROWSKIEGO ze specjalnym udziałem dwóch wielkich gwiazd polskiej sceny muzycznej — EWY BEM I HANNY BANASZAK, a także wybitnej norweskiej gwiazdy RUTH WILHELMINE MEYER oraz wokalistki i wiolonczelistki TAMARY BEHLER.
Podczas koncertu usłyszymy mantry na saksofon (solo), gdzie Grzech Piotrowski maluje dźwiękiem obrazy, pobudzając wyobraźnię słuchaczy, utwory z repertuaru „World Orchestra” z udziałem Ruth Wilhelmine Meyer, a także premierowe utwory z Ewą Bem i wybrane utwory Hanny Banaszak w opracowaniu na oktet smyczkowy. Podczas koncertu wybrzmią również wybrane kompozycje z debiutanckiego krazka wokalistki i wiolonczelistki Tamary Behler.
Grzech Piotrowski, artysta, który od ponad trzydziestu lat balansuje na krawędzi muzyki filmowej, klasycznej, jazzu, etno, roots, oraz otwartej improwizacji. Saksofonista, kompozytor i producent muzyczny, tworzy projekty pełne przestrzeni, emocji i magii, w których wybrzmiewa spójna współpraca bogatych osobowości i muzycznych temperamentów.
W 2009 roku założył, wymykający się z ram i standardów, międzynarodowy projekt „World Orchestra”, skupiający wybitnych solistów — wokalistów oraz instrumentalistów — z różnych części świata. To zderzenie korzeni muzyki świata z orkiestrą symfoniczną, jazzem, folklorem i muzyką filmową. W tym wielokulturowym składzie powstały spektakularne widowiska muzyczne.
W międzyczasie swoimi występami solowymi oraz mniejszymi formatami doskonalił i ostatecznie wykreował muzyczną sygnaturę, jaką jest wyjątkowe brzmienie jego saksofonu.
Rok 2025 to podsumowanie wieloletnich artystycznych współprac, z których wybrał „perły” i zaprosił do projektu GRZECH+.
Kilka słów od Grzecha o…
Ewa Bem:
„Moja współpraca z Ewą Bem to historia dłuższa, mająca swój początek w produkcji jazzowo -funkowej wersji duetu „Hit The Road Jack” (2008) na album Borysa Szyca. Ewa Bem przyjęła następnie zaproszenie do współpracy z Alchemik Big Band (od 2021). Kolejnym etapem była re-produkcja koncertowa fantastycznego albumu z lat 80-tych „Ewa Bem Loves The Beatles” (2022), z tym projektem koncertujemy obecnie jako Ewa Bem & Grzech Piotrowski Band. Koncert w NOSPR to okazja do stworzenia czegoś nowego, specjalnie dla Ewy. Kameralność sali i jej niezwykle brzmienie inspiruje mnie do zaprezentowania nowych kompozycji na oktet smyczkowy, które mogą być zapowiedzią kolejnego albumu, tym razem z orkiestrą.”
Hanna Banaszak:
Poznaliśmy się około 20 lat temu w studio Osieckiej, grałem wówczas jako sideman. W roku 2022 zaprosiłem Hannę na Old Jazz Meeting, gdzie oczarowała publiczność. Rok później jej występ uświetnił mój autorski festiwal „Wschód Piękna.” Od tego czasu rozmawiamy, przypominam o sobie delikatnie, acz konsekwentnie. Ten mój upór zaowocuje gościnnym udziałem Hanny w koncercie na katowickiej scenie. Hanna jest tu i teraz, koncentruje swoją uwagę artystyczną na chwili obecnej, odcina się od repertuaru z przeszłości. Życie jest zbyt ciekawe, żeby śpiewać w kółko to samo mawia. Nowe aranżacje na oktet smyczkowy ubarwią wspólny występ.
Ruth Wilhelmine Meyer:
To zjawiskowa wokalistka, jeden z filarów norweskiej sceny wokalnej. Posługuje się wielogłosową ekspresję wokalną. W jej śpiewie wybrzmiewają wpływy dźwęków etnicznych, norweskiej muzyki ludowej, klasycznej tradycji wokalnej oraz rozszerzone techniki głosowe zaczerpnięte z tradycji awangardowej, Meyer rozwinęła niewerbalną ekspresję wokalną w zakresie ponad 6 oktaw! Poprzez stosowane wieloekspresyjne dźwięki wokalne tworzy pejzaże pomiędzy tym, co realistyczne/nierealne i tym, co oczekiwane/niespodziewane, pozwalając, tym samym by dźwięk się stał autorem opowieści.
Od 2009 roku współpracuje z World Orchestrą Grzecha Piotrowskiego jako główna solistka. Eksperymentuje z głosem, naśladuje dźwięki ptaków i przyrody. Łączy tradycję norweskie z joik i mongolskim śpiewem gardłowym.
Tamara Behler:
Absolwentka UMFC w klasie wiolonczeli. Wokalistka skupiona na stylu retro i swingu, które łączy z polską tradycją i skandynawskim brzmieniem. Wyjątkowa, bowiem śpiewa i jednocześnie gra na wiolonczeli. Jej debiutancki album (premiera latem 2025) czaruje słuchacza liryzmem, nostalgią i precyzją. Współpracuje z Ewą Bem, Urszulą Dudziak, Alchemik Big Band i World Orchestra.
Koncert GRZECH + nie odbyłby się bez wieloletnich artystycznych przyjaciół, wybitnych solistów, instrumentalistów.
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Najbliższe koncerty

Kameraliści NOSPR / Ysaÿe / Enescu / Kameralnie, ale z symfonicznym rozmachem
Sala kameralna
Kup bilet
Kwartet Śląski / Panufnik / Metcalf / Somervell / Wiadomość z Walii i angielski klarnet
Sala kameralna
Kup bilet
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR

Kalejdoskop / Muzyka nie całkiem poważna / klasy 1-3
Sala kameralna

Kalejdoskop / Muzyka nie całkiem poważna / klasy 4-6
Sala kameralna

Festiwal Katowice Kultura Natura / Ogrody rozstania / NOSPR / Alsop / Mahler
Sala koncertowa
Kup bilet