JazzKLUB / Adam Baran & Helicopets / Młodzi, gniewni, z nagrodami / Laureaci konkursu Jazz Juniors 2024 - NOSPR
JazzKLUB / Adam Baran & Helicopets / Młodzi, gniewni, z nagrodami / Laureaci konkursu Jazz Juniors 2024
Nowoczesne brzmienie i kolektywna improwizacja przekraczająca granice gatunkowe – tak w kilku słowach można opisać muzykę kwartetu Helicopets nagrodzonego w 2024 roku na konkursie Jazz Juniors. Grupa w swojej twórczości odważnie rozszerza pojmowanie jazzu, odwołując się do minimalizmu, ambientu i muzyki elektronicznej. W składzie kwartetu znaleźli się artyści związani ze sceną eksperymentalną. Za pełne przestrzeni brzmienie z elementami elektronicznymi i awangardowymi odpowiadają: lider grupy i gitarzysta Adam Baran, grająca na klarnecie basowym Panilas, perkusista Józef Biegański i basista Piotr Zygma. Zespół Helicopets zadebiutował w październiku 2024 roku na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie, gdzie otrzymał szereg nagród specjalnych (od NOSPR, Jazz Denmark, JazzFest Brno, Budapest Music Center oraz Jazz Vineyard), dzięki którym muzycy wyruszą w europejską trasę koncertową. Do tej pory w sieci ukazały się dwa single grupy: Murakami i Army of Me, a w 2025 roku muzycy planują premierę debiutanckiego albumu.
Julia Broniowska
Nie ma w naszym kraju festiwalu, który lepiej odzwierciedla historię polskiej sceny jazzowej. To już 48. edycja, a Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors jest świętem muzyki improwizowanej od 1976 roku (gdy na podium znalazł się Kwartet Wojtka Gogolewskiego). Jedyna w swoim rodzaju platforma wymiany doświadczeń i miejsce spotkań uznanych mistrzów z młodym pokoleniem jazzmanów dla laureatów jest wydarzeniem tym większym, że otwiera drzwi do prestiżowych estrad na świecie. To krakowski konkurs Jazz Juniors wykreował obecne legendy: Leszka Możdżera, Adama Bałdycha, Pawła Kaczmarczyka czy „Pianohooligana” Piotra Orzechowskiego. Skład kapituły jest zmienny – w ostatniej edycji muzyków z różnych stron świata oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem norweskiego trębacza Nilsa Pettera Molvaera.
Maria Wilczek-Krupa
Czas trwania koncertu: ok. 90 minut
Sprawdź najbliższe koncerty w tym cyklu
Ten koncert może być częścią „Mojego karnetu”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój karnet” dowolnie, wybierając spośród koncertów różnych serii w sali kameralnej i koncertowej – więcej informacji.
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Najbliższe koncerty
Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXII”
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
AUKSO x Warszawska Orkiestra Sentymentalna / Piosenki przedwojennej Warszawy
Sala koncertowa
Brak biletówDźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR
JazzKLUB / Tomeka Reid Quartet / Trzy strunowe i perkusja w post-bopowym galopie
Sala kameralna
Ostatnie biletyKalejdoskop / Muzyczne indywidualności / klasy 1-3
Sala kameralna