NOSPR / Downie Dear / Lamsma / W hołdzie Keplerowi. Harmonia świata / Festiwal Katowice Kultura Natura - NOSPR
NOSPR / Downie Dear / Lamsma / W hołdzie Keplerowi. Harmonia świata / Festiwal Katowice Kultura Natura
Zachęcamy do wysłuchania eseju autorstwa Marcina Trzęsioka poświęconego programowi koncertu: NOSPR podcast
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Przed koncertem, o godz. 18.30, zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie z Andrzejem Sułkiem, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory. Wejście na prelekcję jest bezpłatne, do uczestnictwa w prelekcji uprawnia okazanie karty abonamentowej lub biletu na koncert.
Dwa wielkie dzieła dwóch wielkich kompozytorów niemieckich, które dzieli niemal półtora wieku: Koncert skrzypcowy D-dur Ludwiga van Beethovena (1806) i Symfonia „Die Harmonie der Welt” Paula Hindemitha (1951). Jeden z najwspanialszych instrumentalnych koncertów w dziejach gatunku (wielki skrzypek Joseph Joachim pisał o koncercie „największym i bezkompromisowym”) versus jedna z największych – z całą pewnością – symfonii minionego stulecia. Arcydzieło „romantyzującego” wiedeńskiego klasyka i mistrzowska kompozycja jednego z największych XX-wiecznych neoklasyków. Czy neoklasyka również „romantyzującego”? Jeśli przyjmiemy, że Koncertem Beethovena bez reszty rządzi „ład serca”, którego puls wyznaczają pierwsze, miarowe uderzenia kotłów, to Paul Hindemith w swojej Symfonii zdaje się stać na przeciwległym biegunie – i kierować „ładem rozumu” ujawniającym się w wyraźnym, łatwo uchwytnym konstruktywizmie jego muzyki. A więc: serce czy rozum? Beethoven czy Hindemith? Hindemith z pewnością nie zgodziłby się z sugestią, że w swojej Symfonii „romantyzuje”, lecz czy w postawie kompozytora, poszukującego „harmonii świata” poprzez Liczbę, z dzisiejszej perspektywy nie ma w istocie czegoś z ducha romantyzmu? Może więc jednak: serce i rozum? Przeto nieśmiała propozycja dla P.T. Słuchaczy: spróbujmy wysłuchać obu wspaniałych, godnych siebie kompozycji Beethovena i Hindemitha jako... dwu stron tego samego medalu. Będzie to jedynie z naszą korzyścią.
Stanisław Kosz
Czas trwania koncertu (łącznie z przerwą): ok. 100 minut
Bilety:
Zachęcamy do zakupu karnetu festiwalowego ze zniżką (20% w przypadku co najmniej trzech koncertów i 25% w przypadku co najmniej pięciu koncertów) - więcej informacji.
Sprawdź wydarzenia towarzyszące Festiwalu KKN!
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Organizator
Współorganizatorzy
Partner Główny koncertów abonamentowych NOSPR w sezonie 2023/2024
Patroni medialni
Najbliższe koncerty
MIUOSH - PIEŚNI WSPÓŁCZESNE II
Sala koncertowa
MIUOSH - PIEŚNI WSPÓŁCZESNE II
Sala koncertowa
JazzKLUB / Adam Baran & Helicopets / Młodzi, gniewni, z nagrodami / Laureaci konkursu Jazz Juniors 2024
Sala kameralna
Kup biletMIUOSH - PIEŚNI WSPÓŁCZESNE II
Sala koncertowa
Kalejdoskop / Dzięcięce kino organowe / Zaczarowany ołówek / dla przedszkolaków i klas 1-3
Sala koncertowa