Ku niebu: Vox Luminis & Freiburger Barockorchester / Festiwal Katowice Kultura Natura - NOSPR
Ku niebu: Vox Luminis & Freiburger Barockorchester / Festiwal Katowice Kultura Natura
Zachęcamy do wysłuchania eseju autorstwa Wojciecha Stępnia poświęconego programowi koncertu: NOSPR podcast
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
W XVIII wieku Lipsk stał się miastem „niebiańskiej muzyki”. Działali tu dwaj wybitni kompozytorzy: Georg Philipp Telemann i Jan Sebastian Bach. Luterańska muzyka kościelna rozwijała się w Lipsku z niezwykłą energią, czego przykładem były nabożeństwa w kościołach św. Tomasza i św. Mikołaja, na które Bach co tydzień komponował nową kantatę. Obok kantat w Lipsku funkcjonowała także starsza tradycja wykonywania tzw. mszy luterańskich, na które składały się opracowania łacińskich części Kyrie i Gloria. Bach pozostawił po sobie aż cztery takie kompozycje, oparte w całości na przeróbkach jego kantat religijnych. Najbardziej znana z nich jest Msza F-dur BWV 233.
Początkowo stanowisko lipskiego kantora, które w latach 1723–1750 piastował Bach, miał otrzymać Georg Philipp Telemann. Ten najsłynniejszy wówczas kompozytor wolał jednak cieszyć się wyższą pensją w Hamburgu niż powrotem do Lipska, w którym 20 lat wcześniej studiował, był organistą i dyrektorem opery. To w Hamburgu w latach 1756–1760 skomponował jedną ze swoich najbardziej popularnych kantat, dwuczęściową Die Donnerode TWV 6:3 opartą na tekstach psalmów. Tytułowy „piorun”, wraz z odgłosami grzmotów, wielkiej wody i łamania cedrów, pojawia się w postaci muzycznej zarówno w głosach wokalnych, jak i w wirtuozowskiej partii orkiestry. Kantata stanowi efektowny przykład utworu religijnego, w którym tekst biblijny opatrzony zostaje ilustracjami dźwiękowymi, co zapowiada późniejsze oratorium Stworzenie świata Józefa Haydna.
Wojciech Stępień
Czas trwania koncertu (łącznie z przerwą): ok. 90 minut
Bilety:
Zachęcamy do zakupu karnetu festiwalowego ze zniżką (20% w przypadku co najmniej trzech koncertów i 25% w przypadku co najmniej pięciu koncertów) - więcej informacji.
Sprawdź wydarzenia towarzyszące Festiwalu KKN!
Organizator
Współorganizatorzy
Patroni medialni
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Najbliższe koncerty
MIUOSH - PIEŚNI WSPÓŁCZESNE II
Sala koncertowa
MIUOSH - PIEŚNI WSPÓŁCZESNE II
Sala koncertowa
JazzKLUB / Adam Baran & Helicopets / Młodzi, gniewni, z nagrodami / Laureaci konkursu Jazz Juniors 2024
Sala kameralna
Kup biletMIUOSH - PIEŚNI WSPÓŁCZESNE II
Sala koncertowa
Kalejdoskop / Dzięcięce kino organowe / Zaczarowany ołówek / dla przedszkolaków i klas 1-3
Sala koncertowa