Kameralnie, ale z symfonicznym rozmachem - NOSPR
Kameralnie, ale z symfonicznym rozmachem
Rzadko zdarza się okazja, żeby posłuchać oktetu. Ten typ zespołu z pogranicza muzyki kameralnej i orkiestrowej obejmujący osiem instrumentów miewał rozmaite składy i oparte na nich wzorce. Dla obsady czysto smyczkowej punkt odniesienia stanowi oktet napisany w 1825 roku przez szesnastoletniego zaledwie Feliksa Mendelssohna. Jego tropem poszedł w 1900 roku dziewiętnastoletni George Enescu, który już wówczas miał całkiem spory dorobek kompozytorski, rozpoczął bowiem tworzenie muzyki, kiedy tylko nauczył się nut – w wieku lat pięciu. Jak się okazało, wyrósł z niego największy kompozytor rumuński i jeden z najwybitniejszych skrzypków swojej epoki.
Napisany w 1900 roku Oktet C-dur to dzieło niezwykle aktualne na tle ówczesnych trendów – Enescu uchwycił w nim trudny moment przechodzenia romantyzmu w modernizm. Mimo podziału na cztery części jest w zasadzie nieprzerwaną całością o orkiestrowym rozmachu i gęstej ekspresji. Nie gorsze to od niejednej symfonii!
Adam Suprynowicz
Czas trwania koncertu: ok. 80 minut
Ten koncert może być częścią „Mojego karnetu”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój karnet” dowolnie, wybierając spośród koncertów różnych serii w sali kameralnej i koncertowej – więcej informacji.
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Współfinansowano ze środków ZAW STOART
Najbliższe koncerty
Kalejdoskop / Wszystko w rękach smyczków / klasy 1-3
Sala kameralna
Kalejdoskop / Wszystko w rękach smyczków / klasy 4-6
Sala kameralna
Grupa Rodzina mini / (dzieci 7 – 18 miesięcy)
Sala kameralna
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna