Feeria barw i emocji. Ranchera Flamenca - NOSPR
Feeria barw i emocji. Ranchera Flamenca
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Najpopularniejszy gatunek etniczny na świecie? Flamenco, czyli taniec-opowieść, kulturowy wygnaniec, który błąkał się po świecie podobnie jak jego strażnicy – Romowie, stopniowo przyjmując dzisiejszą postać. Wywodzi się z południowej Hiszpanii, z Andaluzji, od wieków kształtowanej przez kultury wielu państw i nacji: Fenicjan, Kartagińczyków, Wizygotów, Arabów i Żydów sefardyjskich. Kiedy po 1492 roku Hiszpania do kolonii w Nowym Świecie zaczęła sprowadzać niewolników z Czarnego Lądu, jej muzyka wzbogaciła się o rytmy afrykańskie, współcześnie kojarzone z rumbą i salsą. To bogate dziedzictwo stało się glebą, na której z końcem XVIII wieku wyrosło flamenco i jego różnorodne style: radosne (alegrías), uwodzicielskie (tango), przepełnione bólem (seguiriya), eleganckie (farruca) czy nostalgiczne (soleá).
Flamenco to śpiew (cante), taniec (baile) i gra na instrumentach (koniecznie guitarra!), ale przede wszystkim żywioł ekspresji, namiętność, a dla wielu także styl życia: „rytualny taniec ognia i wody, pełen dumy i dzikości, szaleństwa i pragnienia” – pisał Federico García Lorca, najwybitniejszy hiszpański poeta XX wieku.
Złoty wiek gatunku przypada na przełom XIX i XX stulecia: śpiewacy i tancerze na dobre zagościli wówczas w lokalach – cafés cantantes. W latach 20. XX wieku w Grenadzie zorganizowano pierwszy konkurs tańca i śpiewu, a w następnych dekadach flamenco ruszyło na podbój świata. Najsłynniejsi twórcy występują dziś na całym globie w przeróżnych miejscach: od małych tablaos – barów flamenco, które zastąpiły dawne cafés cantantes – po najważniejsze teatry i sale koncertowe.
I właśnie te ostatnie najczęściej odwiedza w Europie María Toledo, ikona współczesnego flamenco okrzyknięta przez rodzimych krytyków najlepszą interpretatorką El amor brujo Manuela de Falli. Występowała na takich scenach, jak Konzerthaus w Berlinie, Barbican Hall w Londynie, Auditorio Nacional de Música w Madrycie i Filharmonia Paryska. Urodzona w Toledo María Rodríguez del Álamo jest także pierwszą kobietą w świecie flamenco, która śpiewa, akompaniując sobie na fortepianie. Na koncie ma liczne nagrody na festiwalach flamenco, takich jak Cante de las Minas i biennale w Kadyksie, a jej dyskografia obejmuje aż sześć albumów. Najnowszy z nich – Ranchera flamenca, który wraz z zespołem zaprezentuje właśnie w Katowicach – po raz kolejny otrzymał nominację do Latin Grammy jako wielowymiarowy portret tego najbardziej hiszpańskiego z wszelkich gatunków muzycznych.
Alexandra Kozowicz
Czas trwania koncertu: ok. 80 minut
Najbliższe koncerty
MIUOSH - PIEŚNI WSPÓŁCZESNE II
Sala koncertowa
MIUOSH - PIEŚNI WSPÓŁCZESNE II
Sala koncertowa
JazzKLUB / Adam Baran & Helicopets / Młodzi, gniewni, z nagrodami / Laureaci konkursu Jazz Juniors 2024
Sala kameralna
Kup biletMIUOSH - PIEŚNI WSPÓŁCZESNE II
Sala koncertowa
Kalejdoskop / Dzięcięce kino organowe / Zaczarowany ołówek / dla przedszkolaków i klas 1-3
Sala koncertowa