Dzieło absolutne / Wariacje Goldbergowskie - NOSPR
Dzieło absolutne / Wariacje Goldbergowskie
Posiadacze abonamentu NOSPR kupią bilet na ten koncert 30% taniej! Zniżka nie łączy się z ofertą Mój Karnet. Pula biletów jest ograniczona. Oferta dostępna w kasach oraz poprzez rezerwacje telefoniczne.
O Wariacjach Goldbergowskich mówi się, że to dzieło absolutne. Zamówił je ponoć u Johanna Sebastiana Bacha hrabia Hermann Carl von Keyserlingk urzędujący na drezdeńskim dworze i cierpiący na bezsenność – z myślą o młodziutkim klawesyniście Johannie Gottliebie Goldbergu, muzyku na hrabiowskim dworze, który grą uprzyjemniał arystokracie dłużące się godziny bez snu. Kompozytor uznał, że najlepszą formą dla „nocnego” muzykowania będą wariacje. I tak właśnie powstała aria z trzydziestoma wariacjami, która z czasem stała się synonimem muzycznej innowacyjności.
Bach stworzył dzieło na wskroś eklektyczne, zręcznie korzystając z różnorodnych elementów muzyczne, takich jak kontrapunkt, wirtuozeria czy retoryka muzyczna. Motywem przewodnim nie jest jednak melodia arii, a… linia basu! Co więcej, kompozytor stworzył dzieło o nieprawdopodobnej wręcz śpiewności, obecnej w całym cyklu. Żadna inna klawiszowa kompozycja Bacha nie jest tak podporządkowana idei kantyleny – melodii śpiewnej, płynnej i tak angażującej słuchacza.
Wariacje Goldbergowskie przetrwały próbę czasu i nadal zachwycają słuchaczy. Ich wpływ na późniejszych kompozytorów i rozwój wykonawstwa muzyki fortepianowej jest nie do przecenienia. Wielu znanych artystów, takich jak Glenn Gould, setki lat po skomponowaniu dzieła proponowało interpretacje tyleż kontrowersyjne, co przełomowe, nierzadko przekraczające granice wytyczone przez kompozytora, widząc w nim nie tylko wyzwanie techniczne, ale przede wszystkim źródło głębokiej muzycznej mądrości. Współczesne wykonania na fortepianie to kolejny innowacyjny trend, który znacznie odbiega od pierwotnego wyobrażenia i pomysłu kompozytora. Wszak fortepian różni się od klawesynu, pozwala jednak wydobyć jeszcze więcej głębi i złożoności, szerzej ukazać bogactwo brzmienia i kunszt tego arcydzieła.
[Alexandra Kozowicz]
Czas trwania koncertu: ok. 90 minut
Ten koncert może być częścią „Mojego karnetu”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój karnet” dowolnie, wybierając spośród koncertów różnych serii w sali kameralnej i koncertowej – więcej informacji.
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Najbliższe koncerty
Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXII”
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
AUKSO x Warszawska Orkiestra Sentymentalna / Piosenki przedwojennej Warszawy
Sala koncertowa
Brak biletówDźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR
JazzKLUB / Tomeka Reid Quartet / Trzy strunowe i perkusja w post-bopowym galopie
Sala kameralna
Ostatnie bilety