Scena młodych / Cohaere Ensemble “Empfindsamer Stil” z Carlem Philippem Emanuelem Bachem - NOSPR
Scena młodych / Cohaere Ensemble / “Empfindsamer Stil” z Carlem Philippem Emanuelem Bachem
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Za Cohaere Ensemble trudno nadążyć. Zespół zawiązały raptem kilka lat temu absolwentki katowickiej Akademii Muzycznej, które zdążyły już wystąpić na większości czołowych polskich festiwali muzyki dawnej (Actus Humanus, Misteria Paschalia, Kromer Festival Biecz czy Festiwal Bachowski w Świdnicy), zdobyć nagrody na wszystkich konkursach, na których się pojawiły i wstąpić do rodziny EEEMERGING+ – europejskiego programu wspierającego najzdolniejsze zespoły muzyki dawnej.
Gdy Marta Korbel i Monika Hartmann decydowały, że poświęcą się studiom nad historycznymi praktykami wykonawczymi, miały już na swoim koncie dyplomy w klasach skrzypiec i wiolonczeli. Do współpracy zaprosiły klawesynistkę, Natalię Olczak i flecistkę Martę Gawlas.Ensemble na tyle mocno wciągnęło rozgryzanie detali artykulacyjnych i koronkowej ornamentacji muzyki francuskiej, że bodaj jako pierwszy polski zespół (i jeden z niewielu zagranicznych) triumfował na konkursach we Francji. Niepokorne dusze artystek wspaniale ścierają się w burzliwej muzyce baroku. Zapowiadamy fajerwerki!
"Empfindsamer Stil" z Carlem Philippem Emanuelem Bachem to podróż do młodzieńczych lat kompozytora, najsłynniejszego syna Johanna Sebastiana Bacha. Podróż do czasów, gdy rokoko i homofonia wypierały wcześniej panujący porządek. Czasów wielkich zmian i oświecenia. Czasów, w których renoma i sława Carla były znacznie większe niż pamięć o osiągnięciach jego ojca.
Styl „wzmożonej uczuciowości”, który wielu uważa za początek Sturm und Drang, był językiem kompozytorskim Bacha, przez który wyrażał prawdziwe i naturalne uczucia. Gwałtowne kontrasty występujące w muzyce były przeciwieństwem barokowej teorii afektu. Utwór wreszcie nie musiał być utrzymany w jednym charakterze. Bogate zmiany dynamiczne, wariacje tonacji i rejestrów, gwałtowne efekty orkiestrowe. To już nie muzyka późnego baroku, to nurt przedromantyczny.
Romantyzm i żywiołowość, epatowanie uczuciami, wszystko, co Cohaere Ensemble pragnie zaprezentować, jest czymś niezmiennie wpisującym się w konteksty świata, zmian. Budzenie emocji, prostota linii melodycznych i liczne wyrafinowane gesty. Muzyka, która porusza... – Cohaere Ensemble
Najbliższe koncerty
Rodzinne muzykowanie "Od ucha do ucha"
Sala warsztatowa NOSPR
Kwartet Śląski / Fantazja brytyjska w 110. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika
Sala kameralna
Kup bilet