Warsztaty dla dyrygentek i dyrygentów z Marin Alsop - NOSPR
Sezon 24/25
Warsztaty dla dyrygentek i dyrygentów z Marin Alsop
Warsztaty dyrygenckie z Marin Alsop w NOSPR w czerwcu i październiku 2024!
Ogłaszamy listę czynnych uczestników tegorocznych warsztatów dyrygenckich z Marin Alsop:
- Katarzyna Marek
- Emilia Jankowska
- Anna Dąbrowska
- Jacek Brzoznowski
- Krystian Wołczański
- Ignacy Siarkowski
Lista rezerwowa:
- Maciej Kotarba
- Julian Gilewski
- Kinga Głowacka
- Hanna Derej
Realizację 4 edycji warsztatów dla dyrygentek i dyrygentów prowadzonych przez Marin Alsop dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
To kolejna okazja do udziału w niezwykłym przedsięwzięciu edukacyjnym – studiowaniu tajników dyrygentury pod kierunkiem samej Marin Alsop, w niezwykle atrakcyjnym i przyjaznym dla uczestników formacie: z Orkiestrą NOSPR i zespołem kameralnym Akademii NOSPR, w salach koncertowych budzących powszechny zachwyt – i bez odpłatności za udział w kursie!
Warsztaty odbędą się w dniach 15 i 16 czerwca 2024 oraz od 1 do 4 października 2024 i – podobnie jak w poprzedniej edycji, poza repertuarem klasycznym nawiążą również do literatury współczesnej – fragmentów utworów Justyny Tobery i Katarzyny Krzewińskiej, będących efektem współpracy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach z organizatorami programu rezydencji dla młodych kompozytorek i kompozytorów – Composer.pl.
Wyłonieni podczas rekrutacji młodzi dyrygenci będą mieli możliwość poprowadzenia zespołu kameralnego Akademii NOSPR oraz orkiestry NOSPR.
Repertuar, który będzie obowiązywał podczas warsztatów to:
- Samuel Barber – I Symfonia
- Johannes Brahms – Wariacje na temat Haydna op.56 a
- Justyna Tobera, Katarzyna Krzewińska – fragmenty utworów powstałych na zamówienie NOSPR
Regulamin uczestnictwa, umowa ramowa i repertuar warsztatów:
Regulamin uczestnictwa w warsztatach 2024 (pdf)
Załącznik nr 1 warsztaty z Marin Alsop 2024 (pdf)
Załącznik nr 2 warsztaty z Marin Alsop - umowa ramowa 2024 (pdf)
Kontakt w sprawie warsztatów: Miłosz Korpol: m.korpol@nospr.org.pl
Warsztaty adresowane są do młodych dyrygentów narodowości polskiej będących studentami lub absolwentami polskich lub zagranicznych uczelni muzycznych, którzy w dniu przesłania formularza rekrutacyjnego mają ukończone 18 lat i rocznikowo nie osiągnęli wieku 35 lat. Wymogi rekrutacyjne dotyczące nagrań pozostaną takie same, jak w poprzednich edycjach (dwa dowolne, kontrastujące utwory lub ich części, z udziałem muzyków – orkiestry, zespołu instrumentalnego lub fortepianu, – prezentujące umiejętności dyrygenckie kandydata, w jakości co najmniej HD, umożliwiającej odbiór zarówno obrazu i dźwięku bez zniekształceń).
Realizacja 4 edycji warsztatów dla dyrygentek i dyrygentów odbędzie się po raz kolejny przy wsparciu MKiDN.
Zapraszamy do udziału!
Edycja 2023
W dniach 3—10 marca 2023 w NOSPR odbyła się kolejna edycja warsztatów dla dyrygentek i dyrygentów prowadzonych przez Marin Alsop.
Czynni uczestnicy ( 8 osób) wzięli udział w sesjach z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w sali koncertowej NOSPR oraz sesjach kameralnych z udziałem muzyków Akademii NOSPR, pracując nad I Symfonią c-moll op.68 Johannesa Brahmsa, „Uwerturą symfoniczną” Grażyny Bacewicz i utworem Agaty Zubel „Ulicami ludzkiego miasta”. Ponadto mieli okazję uczestniczenia w próbach i koncercie NOSPR pod dyrekcją Marin Alsop 10 marca 2023 w ramach 10 Festiwalu Prawykonań.
Warsztaty dyrygenckie z Marin Alsop zostały zorganizowane w NOSPR po raz trzeci i spotkały się ponownie z dużym zainteresowaniem ze strony młodych adeptów sztuki dyrygenckiej. Możliwość spotkania z tą cenioną w międzynarodowym środowisku muzycznym artystką i doskonalenia swoich umiejętności oraz poznawania tajników budowania kariery dyrygenckiej pod jej okiem to wyjątkowo wartościowe wydarzenie.
Realizację 3. edycji warsztatów dla dyrygentek i dyrygentów prowadzonych przez Marin Alsop dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Edycja 2022
W dniach 9 - 13 maja 2022 w NOSPR odbyły się warsztaty dla dyrygentek i dyrygentów prowadzone przez Marin Alsop.
W trakcie przeprowadzonej wcześniej na podstawie przesłanych wraz z nagraniami zgłoszeń rekrutacji wyłoniono 8 młodych dyrygentek i dyrygentów: Juliannę Janaszek, Martynę Zych, Martynę Szymczak, Julię Kurzydlak, Jakuba Przybycień, Jakuba Zwierz, Bartosza Goska i Filipa Hugeta, zakwalifikowanych do czynnego udziału w warsztatach.
Czynni uczestnicy wzięli udział w sesji kameralnej 9 maja 2022 w sali kameralnej NOSPR podczas której dyrygowali IX Symfonią e-moll Dworaka „Z Nowego Świata” oraz I Symfonią c-moll op.68 Brahmsa.
11 maja 2022 w sali koncertowej NOSPR odbyła się sesja z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, w trakcie której młodzi dyrygenci pracowali nad IX Symfonią Dworzaka.
Obydwie sesje warsztatowe zostały zarejestrowane z przeznaczeniem wykorzystania w dalszej działalności edukacyjnej NOSPR.
Ponadto uczestnicy wzięli udział w próbach NOSPR prowadzonych przez Marin Alsop oraz koncercie NOSPR w dniu 12 maja w ramach festiwalu Katowice Kultura Natura „Podróż”
Zadanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach dotacji celowej w wysokości 159 000 złotych.
Po raz pierwszy warsztaty pod kierunkiem Marin Alsop odbyły się w siedzibie NOSPR w maju 2021 roku. Skierowane były do dyrygentów narodowości polskiej będących studentami lub absolwentami polskich lub zagranicznych uczelni muzycznych pomiędzy 18. a 30. rokiem życia. Stanowiąc unikatową ofertę edukacyjną w polskim środowisku muzycznym spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Nadesłano 68 zgłoszeń, z których wyłoniono 8 uczestników: Martę Zielińską, Daniela Mieczkowskiego, Annę Sułkowską-Migoń, Jagodę Wyrwińską, Radosława Dronia, Zofię Kiniorską, Jana Stańczyka, Agatę Zając. Młodzi dyrygenci, poza możliwością kształcenia się pod kierunkiem Marin Alsop podczas pracy z orkiestrą i zespołem kameralnym, mieli również okazję do uczestniczenia w próbach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i koncercie w ramach festiwalu Katowice Kultura Natura. Pracowali nad repertuarem obejmującym takie utwory, jak Tristan i Izolda (Preludium i Liebestod) Ryszarda Wagnera oraz I i II Suita symfoniczna z baletu Romeo i Julia op. 64 (wybór części) Siergieja Prokofiewa.
Reportaż z warsztatów został zarejestrowany przez medici tv.
Sukces artystyczny i organizacyjny warsztatów stał się przesłanką do zaplanowania kolejnej edycji przedsięwzięcia w roku 2022. Brak tego rodzaju możliwości kształcenia dla młodych dyrygentów w Polsce w zestawieniu z bogatą ofertą tego rodzaju kursów na świecie, jak również ich duży koszt tamże, znacznie przewyższający możliwości finansowe młodych polskich adeptów sztuki dyrygenckiej, czyni warsztaty w NOSPR jeszcze bardziej wartościowym i pożytecznym przedsięwzięciem.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach dotacji celowej w wysokości 159 000 złotych.
Inne cykle edukacyjne
Kalejdoskop
Koncerty dla szkół podstawowych
Oprowadzania specjalne w ramach projektu "Tradycja i nowoczesność na 10-lecie nowej siedziby NOSPR"
Rodzinne muzykowanie "Od ucha do ucha"
wiek uczestników: 4 – 105 lat
Audycje organowe
dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Koncerty przyjazne sensorycznie: „Pianissimo” i „Espressivo”
Wyprawka
Zajęcia dla rodziców z niemowlętami (6-18 miesięcy)
Warsztaty dla grup osób z wyzwaniami rozwojowymi
Koncerty edukacyjne
dla szkół
Spacery dźwiękowe
dla grup zorganizowanych – dzieci, młodzież, dorośli